Budowa domku rekreacyjnego na lato jest mniej wymagająca niż lokalu mieszkalnego całorocznego.

Budowa domku rekreacyjnego na lato jest mniej wymagająca niż domu całorocznego. Pokoje w domku letniskowym mogą mieć wysokość dosłownie 2,2 m, a działka, na której domek będzie zbudowany nie musi byc całkiem uzbrojona. Nie oznacza to natomiast, że lokal mieszkalny na lato zbudujesz na każdym terenie. Sprawdź, co na ten temat mówią przepisy.

 

Czym w świetle prawa jest domek rekreacyjny?

W rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie znajdziemy definicjębudynku rekreacji indywidualnej (odrębną od definicji budynku mieszkalnego jednorodzinnego).

Domek rekreacyjny to budynek przeznaczony do okresowego wypoczynku. Przepisy rozporządzenia zwalniają taki budynek z wymagań dotyczących uzbrojenia działki (pod warunkiem że gmina nie określiła ich w decyzji o warunkach zabudowy albo w planie miejscowym), doprowadzenia ciepłej wody do umywalek, wyposażenia w instalacje do ogrzewania pomieszczeń (o ile budynek będzie użytkowany tylko latem) , a przy tym izolacyjności cieplnej przegród, podłóg i okien.

Pokoje w takim budynku mogą mieć wysokość minimum 2,2 m. Pozostałe wymagania warunków technicznych – w tym odległości od granic działki i różnych obiektów budowlanych – muszą być zachowane.

W naszym artykule domem na lato nazywamy budynek mieszkalny, którego kluczowym przeznaczeniem jest chwilowe zamieszkiwanie, w czasie urlopu albo w dni wolne od pracy. Ma możliwość to jednakże być również budynek, który uprzednio był użyty jako dom do stałego zamieszkiwania, ale obecnie został zastosowany do użytkowania czasowego. Albo na odwrót: na razie będziemy z niego korzystać od czasu do czasu, a później – może na emeryturze – zamieszkamy w nim na stałe.

Bez względu na to, czy budujemy lokal mieszkalny sezonowy o lżejszej konstrukcji i bez kompletu przyłączy, czy całoroczny, musimy posiadać pozwolenie na budowę. Wymóg ten nie tyczy się jedynie altan (domków o powierzchni zabudowy do 35 m2 i wysokości do 5 m) w tak zwanych rodzinnych ogrodach działkowych.

Kiedy na dzialce można wybudować domek rekreacyjny

Żeby mieć taką pewność, trzeba sprawdzić plan miejscowy albo – gdy nie uchwalono go dla danego terenu – uzyskać decyzję o warunkach zabudowy.

Jeżeli już w gminie jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, jest jeden warunek – musi on dopuszczać zabudowę mieszkalną. W przeciwnym razie nie uzyskamy pozwolenia na budowę. Na obszarze objętym planem można bowiem realizować jedynie taką zabudowę, jaką w nim przewidziano.

Jeśli zamierzamy budowę domu mieszkalnego na lato, najlepiej jest, gdy zamiar przewiduje dla gruntu mojej działki zabudowę letniskową (mieszkaniowo-rekreacyjną).

Gdy zamiar przewiduje budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne, również nie będzie kłopotu, ale w takim wypadku budynek musi spełniać kryteria domu mieszkalnego całorocznego (pod względem przyłączenia do mediów, wyposażenia w instalacje, izolacji cieplnej itd.).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz